7 Čvc

Tréninková poradna, otázka 1.

Odpovídáme na první otázku nové pravidelné rubriky

Dobrý den,
jsem bývalý vrcholový sportovec, který po úrazu páteře trpí částečným ochrnutím dolních končetin. Sport vždy tvořil nedílnou součást mého života, a proto bych byl nevýslovně šťastný, kdybych znovu mohl závodit. Zajímalo by mě, zda-li existuje nějaké komplexní vyšetření pro určení míry postižení a co je pro to případně nutné udělat. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:
Pro sportovní klasifikaci budete potřebovat přesnou a jasnou diagnózu Vašeho současného zdravotního stavu od lékařů specialistů, ve Vašem případě tedy zprávu neurologa a ortopeda – spondylochirurga. Další už je věcí klasifikátora příslušného sportu, to je také většinou lékař či fyzioterapeut, který provede další vyšetření a testy a na základě výsledků Vám přidělí závodní kategorii, nejdříve dočasnou a posléze i definitivní.

Z Vašeho dotazu nevím, jaký sport jste provozoval před úrazem, každopádně na Vašem rozhodnutí bude, jaký sport chcete provozovat nyní. Je potřeba zvážit možnosti tréninku, finanční nákladnost, či podporu nějakého týmu, atd. Jinými slovy, pokud se rozhodnete například pro cyklistiku či lyžování, je potřeba počítat s určitou počáteční investicí do materiálu a dále také zvážit možnosti tohoto sportu v místě Vašeho bydliště – cyklotrasy, sjezdovky, atd. Dobré je vyzkoušet více sportů, pokud nejste již přímo pro nějaký konkrétní sport rozhodnut.

Zdravotní klasifikaci pak získáte při absolování prvních závodů, na kterých bude přítomen oficiální klasifikátor. Například v cyklistice je tomu tak prakticky na každých mezinárodních závodech.

Každopádně doporučuji kontaktovat trenéry sportů, které by Vás zajímaly viz. kontakty na webu ČATHS či přímo sekretariát ČATHS, který Vám potřebný kontakt předá. Jde o odborníky na daný sport a nastíní Vám jak výkonnostní tak i rekreační možnosti sportu, který provozují.

Mgr.Viktor Zapletal


ilustrační foto